גיל ההתבגרות הינו גיל של שינויים רבים- גופניים ורגשיים כאחת. מהמתבגר של היום נדרשות יכולות ומיומנויות שאינן מפותחות במידה שווה אצל כולם. המתבגר נדרש לגבש זהות עצמאית בתפקודים שונים ומגוונים, למצוא את מקומו בקבוצת בני גילו, לרכוש את אמון ההורים בהתבגרותו ועל ידי כך לזכות בעצמאות ונפרדות. בגיל זה מתקיים פער בין החלקים הבוגרים אשר הוא וסביבתו מצפים ממנו, לבין חלקים פחות בשלים  ויש קושי לגשר בין החלקים השונים. בנוסף, על המתבגר להסתגל לשינויים גופניים מהירים ולהתמודדות עם נושאים של מיניות ודימוי הגוף אשר לא התמודדו עמם בעבר.

 

במסגרת הבית ספרית מתקיימים לעתים קשיים נוספים עבור המתבגרים- אם בהתמודדות עם העומס הלימודי, עם בעיות קשב וריכוז, או בקשיים חברתיים.
ההורים מצדם ניצבים בפני משימה לא פשוטה כלל. הם נדרשים לאפשר למתבגר לגבש ולפתח זהות נפרדת ועצמאית בתוך מסגרת ברורה בטוחה ושומרת מחד ומאפשרת מאידך.
קשיים אלה מועצמים בימינו בשל הזמינות הרבה של התקשורת והאמצעים הטכנולוגיים אשר חושפת את המתבגרים לפיתויים המעמידים בפניהם רווח קצר טווח בהגדלת הערך העצמי באמצעים מפוקפקים הנושאים בחובם גם סיכונים לטווח בינוני וארוך.

הורים המתקשים בהצבת גבולות וביצירת תקשורת מיטבית עם ילדיהם או הורים אשר מתלבטים ביחס להתפתחות הרגשית התקינה של ילדם מוזמנים להתקשר עמי להתייעץ ולקבל סיוע ותמיכה בנושאים אלו.

 

סימנים שצריכים להדליק נורות אדומות

 איך תדעו להבחין אם התנהגות ילדיכם היא התנהגות נורמלית של גיל ההתבגרות או התנהגות החורגת מגבולות הנורמה ומעידה על קשיי התמודדות משמעותיים המחייבים פנייה לקבלת עזרה? הכל תלוי בתשדורות גלויות וסמויות שאתם מקבלים מהמתבגר/ים שלכם. סימנים המאותתים לכם כי הגיע הזמן לקבל עזרה הם:

 

  • התבטאויות אובדניות
  • הפרעות אכילה
  • הדרדרות בלימודים והעדרות מבית הספר
  • הסתגרות, נסיגה חברתית ודרישה קיצונית לפרטיות
  • הפרעות שינה
  • התנהגות עבריינית והימשכות לנוער שוליים
  • שינויים קיצוניים במצב הרוח והתפרצויות זעם

 

מהלך הטיפול

פגישות הטיפול הראשונות מתקיימות עם המתבגר ומטרתן בניית אמון ויצירת קשר חיובי. המטפל אינו מכתיב את נושאי השיחה, אלא להיפך, מאפשר למטופל מרחב חופשי בבחירת נושאי השיחה ותוכנה ויש לו תפקיד מכוון בלבד.

רק לאחר קבלת הסכמתו של המטופל ובידיעתו מוזמנים ההורים לפגישת היכרות עם המטפל. במהלך פגישה זו שואב המטפל אינפורמציה על המתבגר ועל משפחתו, מספק להורים מידע על התרשמותו מהמתבגר וקשייו, המלצות כיצד לנהוג ולעיתים גם הדרכה מלאה כיצד להתמודד עימו. 

טיפול במתבגרים

מור מילשטיין

יועצת חינוכית M.A. פסיכותרפיסטית