מהי פסיכותרפיה  גוף ונפש - 

החיים מזמנים לנו לא מעט משברים ולחצים. משברי החיים כתוצאה מדחייה חברתית, אימפולסיביות, חוסר יכולת להבין סיטואציות חברתיות ולהגיב בהתאם, משבר כתוצאה מאובדן, גירושים או מוות במשפחה, כל אל מביאים למצוקה נפשית למריבות עם ההורים ועם קבוצת השווים ומובילים לשינויים התנהגותיים.

לעיתים נדרשת עזרה מאדם מקצועי להבין את המכשולים ולטפל במקורות הכאב!

 

טיפול גוף ונפש

כבר הרמב"ם דיבר על הקשר בין גוף לנפש, אחת היסודות הבסיסיים של הרמב"ם הייתה התפיסה של "נפש בריאה בגוף בריא".

 המושג “גוף-נפש” מכיר בקשר הגומלין ההדוק שבין הגוף הפיזי ובין העולם הפנימי של הרגשות והמחשבות. הבנה עתיקת יומין זו הטוענת כי גוף ונפש – שלובים זה בזה ואי אפשר להפריד ביניהם, מקבלת ביטוי גם בטיפול מודרני כגון פסיכותרפיה גופנית.  

הטיפול מתייחס לכך שתהליכים נפשיים שלובים גם בתהליכים גופניים שלעתים נסתרים מהעין. באותה מידה אפשר להיעזר במודעות של החוויות הגופניות כדי לתמוך בתהליכים הנפשיים.  

 

גוף ונפש – אחד הם

האם הקשר בין תחושות הגוף לבין מצבי רוח שונים מוכר לך?

מה מקבל יותר תשומת לב בחייך, מחשבות? פרשנויות? או רגשות?

אשמח לברר איך הקשר בין גוף ונפש מקבל ביטוי בחייך.

 

הגוף כמפתח לנפש

כבר במהלך הטיפול המטופל לומד להבין מדוע הוא מרגיש כך או אחרת, דרך עבודת גוף אנחנו יכולים להיכנס ולפגוש את התכנים שבנפש. מדוע מחשבות מסויימות עלו בו, הוא לומד לדעת להתמודד עם דפוסים לא נכונים של התנהגויות שפוגעים בתפקוד היומיומי שלו, פוגעים במצב הרוח שלו ומעכבים אותו מהתקדמות בחיים. מה שעומד בינינו לבין התוכן הרגשי האמיתי שחבוי עמוק בפנים הם למעשה ההרגלים והתבניות שהוטבעו בנו מילדות ואינן משרתות את טובתנו. האדם לומד להתחבר לעצמו מבחינה רגשית, לקבל את עצמו ולהשלים עם עצמו.

אצל ילדים זה בא לביטוי בחוסר יכולת להבחין בין עובדות לפרשנויות ובמהלך הטיפול הילד לומד לתת פרשנות חיובית למצבים יום יומיים וכך לעבוד על תחושות חיוביות ולהגיב בצורה נכונה למצבים מלחיצים.

 

טיפול גוף ונפש

יש מגוון רחב של שיטות טיפול גוף נפש כגון: דימיון מודרך, מיינדפולנס, מדיטציות, טיפול בתנועה, כל אחת מושתתת על  העיקרון של החיבור בין מצבי חיים מלחיצים לתגובות פסיכוסומטיות ועליהם ניתן להרחיב רבות, אך המכנה המשותף ביניהן הוא ההבנה שלגוף יש תפקיד משמעותי בתהליך הריפוי של מעמקי הנפש. בטיפול קרוב ואישי, ניתן להתאים לכל אדם את האלמנטים מהשיטות השונות על פי מבנה האישיות והקושי שאיתו הוא מתמודד.

מטרת הטיפול היא להשתחרר בהצלחה מהדפוסים והתבניות שפוגעים באיכות חיינו דרך שילוב של עבודה גופנית ושיחה. מתוך החיבור החדש שנוצר בין הגוף והנפש, נפנים דרכי התנהלות בריאות שיעניקו לנו תחושת מלאות ומימוש עצמי.

 

פסיכותרפיה גוף ונפש

מור מילשטיין

יועצת חינוכית M.A. פסיכותרפיסטית